12.01.2024 11:43
Виховання дітей – це відповідальна справа
Виховання дітей – це відповідальна справа, а забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти є безпосереднім обов’язком батьків, за невиконання якого можуть настати негативні наслідки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 був затверджений Порядок ведення обліку дітей шкільного віку та учнів, який визначає, що у разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих, або без поважних причин навчальний заклад невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти.
Поважною причиною відсутності учня на навчальних заняттях підтверджується відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров'я, або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття), або учня (для повнолітніх учнів).
Якщо здобувач освіти систематично пропускає заняття без поважної причини, а навчальний заклад не має інформації про те, де він знаходиться, то за законом батьків можна притягнути до адміністративної відповідальності (частини 1-4 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення).Такі справи розглядають на засіданнях суду.
Штрафи за цією статтею є досить високими: на перший раз попередження або штраф 850 – 1700 грн., якщо протягом року повториться те саме, то штраф буде від 1700 до 5100 грн., без урахування судового збору.
Крім пропуску дітьми занять, батьки також несуть відповідальність за куріння ними сигарет, вживання алкоголю, скоєння дрібних крадіжок, хуліганства та ін. Аналогічне покарання передбачене і для тих батьків, чиї діти скоюють діяння, що містять ознаки злочинів або інші адміністративні правопорушення у віці від 14 до 16 років.
Отже, навіть якщо заняття проводиться дистанційно, обов'язок присутності дитини на уроках є обов’язковою, контроль за цим покладається на батьків дитини, адже, відповідно до статті 55 Закону України «Про освіту», батьки зобов’язані сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання.
Отже, проступки дітей, в тому числі невідвідування без поважних причин, можуть коштувати батькам чималих грошей із сімейного бюджету.
За останні роки є декілька доволі сумних випадків, коли діти закінчуючи 9-й клас не продовжують навчання ані в 10 -му класі школи, ані у ПТУ, ВНЗ. Батьки не розуміючи всієї серйозності питання потурають своїм чадам, які хочуть стати дорослими, фінансово незалежними, в планах влаштування особистого життя, поїздок на заробітки тощо, мовляв, ти «штани протираєш, а я в твоєму віці вже працював». Як наслідок у батьків є великий шанс отримати покарання, а діти все ж повертаються за шкільні парти.
Останнім часом стає особливо затребуваною сімейна форма навчання або домашня. Вона не тільки дозволяє зорієнтувати освітній процес на потреби кожної конкретної дитини, а й іноді є єдиним можливим способом здобуття якісної освіти.
Оскільки Відповідно до ст. 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов’язковою.
ч.2 ст. 12 Закону України «Про освіту» передбачено, що повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти.
Згідно зі ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. При цьому забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
Згідно з підпунктом 2 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
У 2022 році підготовлено та направлено до суду позовну заяву про відібрання неповнолітніх дітей від матері, батька, без позбавлення їх батьківських прав, які не забезпечують здобуття дитиною освіти через відповідні релігійні переконання.
Виходячи із вищевикладеного, сектор «Служба у справах дітей» Вишнівської сільської ради просить батьків, або осіб, що їх замінюють, відповідально ставитись до належного виконання ними батьківських обов’язків щодо здобуття освіти їх дітьми.
Поділитись
Дізнайтеся також
17/10/2024
Повернення дітей. Проєкт «Шлях додому»
05/12/2024
5 грудня - Міжнародний день волонтера
Усі новини